Möödunud on aasta / A year has passed

Möödunud on aasta ning sobilik teha vahekokkuvõte ja anda tagasisidet Silvia tervise osas. Kui mõelda tagasi, kuidas ja kustkohast on Silvia pidanud hakkama ennast üles töötama, siis on ainult hea meel, et see periood selja taha on jäetud ning suurest “august” on välja tuldud. Loomulikult on veel tarvis palju pingutada aga iga edusamm teeb olukorra lihtsamaks, andes kindlustunnet ja motivatsiooni.

Silvia on jätkuvalt aktiivselt viibinud taastusravikeskustes nii Keilas kui ka Haapsalus, kus erinevate spetsialistide käe all lihaste liikuvust ja tugevust parandatakse. Arusaadavalt on selline rutiin Silviale väga kurnav ning aegajalt on tüdimus sellest olukorrast suur, kuid kahjuks peab selle teekonna läbi käima, et taaskord jalgele tõusta.

Praeguseks on Silvia häälepaelade liikuvus taastunud ning heli tekitamine ei ole enam probleem. Küll vajab aga harjutamist keele liigutuste ja asendi täpsus, et sõnu korralikult hääldada ja diktsiooni parandada. See on hämmastav kui palju erinevaid tegevusi tuleb inimesel alateadlikult läbi viia, et ühte häälikut tekitada. Kõikide nende tegevuste korrektne ja üheaegne sooritamine ongi nüüd vaja uuesti selgeks saada. Mis puudutab Silvia tasakaalu, siis osa toiminguid saab Silvia juba püsti seistes ise sooritatud. Kõndimisel on veel vajalik kõrvalseisja abi, kelle peamine ülesanne on jälgida keha õiget hoiakut ja tasakaalu. Silvia on õnnestunult proovinud astuda täiesti iseseisvalt 3-4 sammu, mis küll hetkel on veel ebakindlad – kuid ikkagi omad. Vasaku käe liikuvus on endiselt kasin, sest õlas ei ole veel piisavalt jõudu, et kätt tõsta. Küll aga saab Silvia kätt juba aeglaselt pöörata (peopesa keerata üles ja alla) ning rannet tõsta. Uue saavutusena on lisandunud ka pöidla tahtlik vähene tõstmine, mille amplituut peaks treenides hakkama suurenema.

Loodame, et jõulupühad  ja aastavahetus möödusid kõigil rahulikult ning soovime kõigile edukat uut!

———————————————————————————————————

A year has passed and it is time to sum up and give a little bit of feedback about Silvia’s health. If you think back on how and where Silvia had to begin developing herself then it is glad to say that this period of time is over and we are out of the deep “hole”. Of course there is still a lot to do but every improvement makes this situation better and gives us a lot of confidence and motivation.

Silvia is frequently visiting different rehabilitation centers in Estonia where muscle strength and coordination is improved with the help of many therapists. This routine is very exhausting and time-to-time Silvia is very bored of this situation. Unfortunately this road has to be passed to rise to its feet once again.

For now Silvia’s movements in vocal chords are fully restored. But this is yet not enough to speak fluently as more work needs to be done with the position and movement accuracy of the tongue. It is amazing how many different kinds of activities man does unconsciously, to create a single vowel. All of these activities and the simultaneous execution has to be re-learned. Regarding Silvia’s balance she is able to perform some actions while standing on her own. While walking an assistant is still needed who has to keep an eye on Silvia’s body position and balance. Silvia has successfully taken 3-4 steps independently, although at the moment the steps are still a bit wobbly, but nevertheless on her own. Movements in her left arm are still poor, because the shoulder is not yet strong enough to lift the hand. However, Silvia is able to turn her arm (turn palm up and down) and raise her wrist. A little movement in her thumb is a new achievement what needs to be stimulated daily basis in order to increase the amplitude of the movement.

We hope that you had great Christmas and New Year and wish you all the best to come!

3 Comments

  1. Tarvo

    Hea, Silvia. Sa tahaksid, et kõik läheks palju kiiremini, eks. Me kõik tahaksime. Ent see kiirus ei olegi õnneks kõige olulisem, tähtsam on siiski suund. Ja Sinu suund teeb meele rõõmsaks, tasapisi aina paremaks ja paremaks. Tublidust ja jonnakust! (kuna Sinus seda kvaliteetset saare verd ka ikka on, siis see jonnakuse või visaduse koht tuleb lihtsamalt, eks:))

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back to Top